RRETH FK APOLONIA

FK APOLONIA - 1925

"F.K. Apolonia" e ka filluar aktivitetin në vitin 1925. Sportdashësit dhe mbështetësit e ekipit Apolonia janë meshkuj dhe femra të moshave të ndryshme.

"F.K. Apolonia" sot ka:

 • - Skuadrat e të rriturve, meshkuj dhe femra.
 • - Skuadrat e moshave: U-21, U-19, U-17, U-15 dhe U-13 meshkuj dhe femra, të cilat janë në vendet e para në kampionatet dhe kupat vjetore.
 • - Akademinë e Futbollit, që trajnon fëmijët nga mosha 5 vjeç e deri sa rriten, meshkuj dhe femra.
  • Ekipet e të rriturve, meshkuj dhe femra si dhe të gjitha ekipet e Akademisë marrin pjesë në kampionatet e kategorive superiore të Shqipërisë.

   Skuadra U-19 e Apolonisë luan në Champions (UEFA) Youth League.

   Me "F.K. Apolonia" janë rritur dhe kanë luajtur lojtarë të mirënjohur të futbollit shqiptar dhe europian si:

   Myrto Uzuni, Alket Zeqo, Odise Roshi, Kejdi Bare, Hansi Agolli, Sebino Plaku, Alban Hoxha, Blerim Krasniqi, Bërkiç, Haxhibuliç etj.

   Gjithashtu lojtarët që kanë luajtur ndër vite janë: Qamil Teliti, Muharrem Karanxha, Kujtim Majaci, Edmond Lutaj, Iljaz Haxhiaj, Pandeli Tole, Romeo Haxhiaj.

   Lojtarët e spikatur të Apolonisë aktualisht janë Mario Gjata, Redon Mihana, Romeo Harizaj, Rimal Haxhiu, Beniamin Agyare, Kesment Mehmeti, Ismaila Diop,Aleksander Zaimi, Eriseldo Smaci,Jeton Krasniqi, Stefano Omeri, Krisild Zogaj, Agli Iljadhi, Armera Tukaj, Antigoni Hyska, Besarta Berisha, Liridona Gashi, Egzona Gashi, Feride Kastrati, Marinela Mema, Klea Hamonikaj.

   "F.K. Apolonia" është Akademia dhe Klubi që investon pa reshtur në infrastrukturën stërvitore dhe në mentalitetin e kulturën e "Fair Play" duke u bërë Akademia dhe Klubi i Futbollit udhëheqës në Shqipëri e në rajon. Ekipi drejtues i "F.K. Apolonia" përbëhet nga trajnerë dhe specialistë të spikatur të futbollit shqiptar dhe Italian.